O VÝZVĚ
JIBE JAHA (Jizerky-Beskydy-Jablonec-Havířov) není organizovaný závod, je to společná kamarádská výzva či spíše solidní dobrodružství, z kterého si odneseš spousty zážitků a budeš z nich dlouho čerpat. Budeš sám se svým vlastním já a budeš řešit pouze vlastní pohyb vpřed, hlad, žízeň, spánek a nečekané situace. Poznáš krásu, ale i krutost české zimní krajiny a vryje se ti pod kůži.
HARMONOGRAM
čtvrtek 30. 1. (Pivovar Volt)
- 17:00 prezentace
- 18:00 rozprava
- 18:30 společný raut
pátek 31. 1.
- 8:45 sraz na startu
- 9:00 start výzvy
pondělí 3. 2.
- 9:00 vypršení limitu na 150km – 3dny (platí i pro trasu 300 a 600 km)
čtvrtek 6. 2.
- 9:00 vypršení limitu na 300km – 6 dní (platí i pro trasu 600km)
středa 12. 2.
- 9:00 vypršení limitu 600 km – 12 dní
START, CÍL, VZDÁLENOST A LIMIT
Start – hromadný 31. 1. 2025 v 9:00 na hrázi mezi první a druhou přehradou v Jablonci nad Nisou
Cíl – 600 km pod vítězným havířovským obloukem, u ulice Alšova 9, Havířov. 300 km – horská chalupa v obci Petříkov, č.p. 36, 150 km – Srub Karolínka, Maršov nad Metují 5, Velké Petrovice
Limit – limit na 600 km je vypsán na 288 hodin (12 dní) konec tedy 12. 2. v 9:00. Limit na 300 km je 144 hodin (6 dní) konec 6.2. v 9:00. Limit na 150 km je 72 hodin (3 dny) konec 3.2.
délka – 600 km, 300 km, 150 km
KATEGORIE
Jednotlivci muži/ženy
- lyžaři ( kombinace lyží a chůze v místech, kde lyžovat nelze)
- chodci (vzhledem k často strojově upraveným stopám je většinu času pohyb možný pouze na sněžnicích)
Týmy
- maximálně tříčlenný tým, bez rozdílu pohlaví
- celý tým musí postupovat spolu a držet se v dohledové vzdálenosti u sebe
- platí, že jeden za všechny, všichni za jednoho a celý tým musí dokončit spolu
- celý tým se musí pohybovat stejným způsobem (lyže, případně chůze)
- členové stejného týmu si mohou vzájemně pomáhat
Štafety
- maximálně čtyři členi štafety, bez rozdílu pohlaví
- každý člen štafety se na svém úseku pohybuje sám bez pomoci ostatních členů
- každý člen si může vybrat styl pohybu (lyže, chůze)
- místo předávky a vzdálenost jednotlivých úseků si každá štafeta určuje sama
- štafetovým kolíkem je gps tracker, který si předáte
- platí stejná pravidla, co pro jednotlivce
- do cíle musí dojít alespoň jeden člen štafety, ale není nad společné sdílení radosti
STARTOVNÉ
Jelikož se nejedná o organizovaný závod, ale o společnou, neveřejnou a dobrovolnou akci, tak startovné se nevybírá. Nicméně v rámci bezpečnosti každého z nás, lze toto dobrodružství absolvovat pouze s gps trackerem. Tento tracker je potřeba si pronajmout za níže uvedený příspěvek (štafeta má jeden tracker). Od nás dostanete zdarma triko závodu, triko pro finishery (neplatí pro štafety), balíček na cestu, drobné občerstvení během registrace a na checkpointech, občerstvení a střechu nad hlavou v cíli, fotodokumentaci, slevu na produkty Montane a hlavně mega porci zážitků.
Jednotlivci
600 km – 7000,- CZK
300 km – 6000,- CZK
150 km – 5000,- CZK
Štafety
600 km – 3000,- CZK každý člen
300 km – 2500,- CZK každý člen
150 km – 2000,- CZK každý člen
Týmy
Každý člen týmu má svůj gps tracker, podmínky jsou stejné jako pro jednotlivce a tím pádem i cena startovného. Tzn. každý člen teamu platí stejné startovné co jednotlivec a obdrží vše co jednotlivec.
Storno podmínky pronájmu – 100% zpět při zrušení do 1.11.2023, 75% do 31.12.2023, 50% do 19.1.2024, po tomto datumu se přípsěvek nevrací.
TRASA
Trasa je pevně daná. Vede po stopách ‘JIBE JAHA aneb Pochod za tchyní’, která kopíruje trasu Stezka Českem a zimní ViaCzechia stezky, a často prostě vede jen po turistické značce, po které v zimě nikdo nechodí. Cit pro navigaci je tedy vlastnost, která se ti bude hodit. Samozřejmě obdržíš gpx trasu. Doporučujeme mít na telefonu aplikaci Mapy.cz, kde najdeš aktuální informace o strojové úpravě stop a i přesné turistické značení a možnosti hospod, krámů, útulen, přístřešků a podobně. Trasa není organizátorem značená. Více o trase v pravidlech.
Je to trasa náročná a z ideálních podmínek a upravené trasy se může během okamžiku stát pochod peklem v hlubokém sněhu, nebo naopak zcela bez sněhu. Proto je potřeba být připraven na vše.
Odkaz na trasu (chodci/lyžaři) https://mapy.cz/s/marofelesa
CÍL A CHECKPOINTY
150 km cíl a checkpoint pro delší trasy
- Srub Karolínka, Maršov nad Metují 5, Velké Petrovice
- K dispozici teplá voda, jídlo, sprcha, teplo
- Spát lze uvnitř, kapacita 10 osob
- Uvnitř lze dobít telefon a vše potřebné, usušit věci
- 1,5km od železniční stanice Žďár nad Metují
300 km cíl a checkpoint pro trasu 600km
- Útulná horská chalupa v obci Petříkov, č.p. 36
- Uvnitř jsou kamna a bude k dispozici teplá voda, jídlo, sprcha
- Spát lze uvnitř, kapacita 5 osob
- Lze dobít telefon a vše potřebné, usušit věci
- Nejbližší stanice vlaku je Ramzová, cca 2km od chaty
600 km cíl
- Byt v ulici Alšova 9, hned nad Havířovským vítězným obloukem
- Teplo, elektřina, sprcha, civilizace
- Spát lze na zemi na koberci
- Pohostinnost od Hostinských (Evy a Zdenka) – jako doma
- Veřejná doprava kousek
PRAVIDLA
- Trasa je pevně daná a nelze si zvolit kratší a někdy i lákavější cesty. Trasu je možné si ovšem znatelně prodloužit (více info o trase dostane každý přihlášený závodník před startem a během rozpravy)
- Součástí povinného vybavení je gps tracker, který dostaneš před startem, a podle něho budeš sledován na trase.
- Musíš se pohybovat po celou dobu od startu do cíle pouze vlastní silou.
- Výjimky z opuštění trasy:
Trasu lze opustit, ať už vědomě, či nevědomě, ale vždy je potřeba se na trasu vrátit na stejném místě, kde jsi trasu opustil. Po opuštění trasy se můžeš pohybovat jakýmkoliv způsobem. Po návratu na trasu se pohybuješ opět vlastní silou. To platí i pro situaci, kdy budeš nucen použít pohyb po trase s pomocí někoho jiného za účelem vyřešení nouzové situace – vždy se musíš vrátit zpět do místa, kde jsi ukončil pohyb vlastní silou. - V případě bivakování musíš místo bivaku uvést zpět do původního stavu. Bivakovat v Národních parcích a Chráněných oblastech je zakázáno
- Vezeš si, neseš si vše potřebné, co budeš na cestě potřebovat. Jakýkoliv plánovaný support (podpora), který by ti poskytl občerstvení, vybavení či svou pomocí znevýhodnil ostatní, je zakázán. Během výzvy tedy nesmíš mít podpůrný tým ani osobu. Jsi odkázán jen sám na sebe a na svůj um (až na kategorii týmu, kde máš berličku v podobě dalších členů).
- Aby to nebylo zase tak přísné, tak setkání s druhou osobou a její krátký doprovod možný je, ale pouze za předpokladu, že nebudou znevýhodněni ostatní účastníci (tzn. nesmí jít před tebou, prorážet stopu, navigovat ani poskytovat vše popsané výše).
- V případě problémů si musíš pomoci sám (mimo zdravotní pomoci), nebo můžeš přijmout jakoukoliv nahodilou pomoc. To znamená přijmout to, co ti osud přihraje do cesty.
- Při pohybu po jakékoliv pozemní komunikaci, kde jezdí motorová vozidla je povinná zapnutá zadní červená blikačka, i za denního světla.
- Cestou je dost možností, kde lze dobíjet baterie, zakoupit občerstvení a zajistit si i ubytování. Můžeš si i na poštu poslat balíček na své jméno, který si pak cestou vyzvedneš. Balíček lze poslat i po organizátorech na checkpoint.
- Účastníci si mezi sebou mohou pomáhat jakkoliv.
- Jedná se o nonstop výzvu a časové rozvržení je jen na tobě.
- Fair play a dodržování pravidel je považováno za samozřejmé, protože to děláš pro sebe a největší odměnou za tvůj výkon je vědomí toho, co jsi dokázal.
- Pokud nestihneš limit výzvy, neměl by jsi dále pokračovat.
- Minimální věk účastníka je 18 let.
CHOVÁNÍ NA TRATI
- Buď ohleduplný ke všem ostatním návštěvníkům, kteří se budou na trase vyskytovat, a nijak je neomezuj v jejich konání.
- Neporušuj nařízení a pravidla CHKO, nevstupuj na soukromé pozemky a objekty bez předchozí domluvy.
- Platí přísný zákaz vstupu do strojově upravené stopy na klasiku, pokud nejedeš na lyžích. Pro kategorii chodců platí přísný zákaz pohybu na upravených trasách bez sněžnic!! A i se sněžnicemi se snaž co nejméně narušovat upravené lyžařské trasy a zachovat dobré jméno závodu.
- Dávej lyžařským návštěvníkům hor přednost a buď na ně milý i když oni na tebe nebudou.
- Nikdy nebivakuj na cestě, vždy se ulož mimo cestu stranou (tam kde to není zakázané od CHKO či NP)
- A samozřejmě platí ještě přísnější zákaz jakéhokoliv odhazování či zahrabávání odpadu, vše je potřeba vyhodit na místech k tomu určeným, většinou to bývá popelnice.
- Velkou potřebu vždy konej mimo trasu a výsledný produkt vždy dobře zahrabej i s papírem.
- Při pohybu po jakékoliv silnici, cestě, kde jezdí auta měj zapnutou blikačku a buď dobře vidět. Předvídej reakce řidičů – sněhové návěje, námraza, snížená viditelnost,…
POVINNÁ VÝBAVA
- GPS Tracker, který dostaneš ve čtvrtek před startem na prezentaci. Po dokončení odevzdáš v cíli. V případě nedokončení posíláš na naši adresu co nejdříve poštou.
- Mobilní telefon – funkční, nabitý a neustále zapnutý. To proto, abychom my tebe a ty nás mohl kontaktovat. Abys mohl kdykoliv přivolat pomoc. Aby sis ulehčil navigaci. A nějaký to selfíčko a panorámata se budou taky hodit. Navíc je povinná jedna sms denně poslaná na velitelství.
- Spacák
- Červená blikačka
DOPORUČENÁ VÝBAVA
- Kvalitní péřový spacák a promyšlený spací systém. Bivak či expediční stan se na hřebenech hor bude hodit – teploty mohou spadnout na některých místech i pod -20°C a když se k tomu přidá vlhkost a vítr, může jít o život. Spacák se často hodí i na horských chatách když není místo.
- Kvalitní a náhradní oblečení do zimy a vlhka.
- Efektivně vybavená lékárnička, navigace, kompas, čelovka, náhradní baterie, hřejivé polštářky, věci na opravu vybavení, toaletní papír, hotovost.
- Z vlastní zkušenosti na trase doporučujeme kvalitní batoh.
- K tomu nějaký lehký bob (pulku) na tažení, který půjde snadno přidělat na batoh. Na místech, kde bude upraveno strojově, ti bob ulehčí váhu, ale budou místa, a bude jich hodně, kde se za sebou tahat nedá, a proto by měl jít jednoduše přidělat na batoh, abyste mohli jít pěšky.
- Ač to lze naplánovat tak, aby jsi vždy spal v teple pod střechou, tak by jsi měl zkrátka být vybaven tak, abys dokázal na trase přestát bez pomoci všemožné rozmary počasí. A v případě potřeby kdekoliv a kdykoliv přespat, provést základní opravy a ošetřit svá zranění.
- Výkonnou a lehkou powerbanku.
NEBEZPEČÍ
- Na hřebenech hor, zejména Krkonoš, Jeseníků a Beskyd, mohou nastat opravdu extrémní podmínky. Silný vítr, husté sněžení, nulová viditelnost, teploty hluboko pod bodem mrazu, což může vést k hypotermii, dezorientaci a vážnému poškození zdraví či smrti. Proto je třeba v těchto partiích dbát opravdu velké obezřetnosti, dobře plánovat dopředu, předvídat a zbytečně neriskovat. Zodpovědnost za své činy a rozhodnutí si každý nese sám. I České hory můžou být dost kruté a pokora a respekt jsou na místě.
- Pohyb po silnicích je největším nebezpečím a hrozbou, proto buď vždy maximálně opatrný a nikdy neriskuj.
PROHLÁŠENÍ
Při prezentaci podepíšeš prohlášení, že jsi seznámen s riziky akce a veškerou odpovědnost za případné vzniklé újmy na zdraví (úraz, trvalé následky, smrt) bereš na sebe. To samé platí pro škody na majetku a na škody či prohřešky způsobené vůči státnímu či soukromému orgánu. Startuješ na vlastní nebezpečí a jsi si vědom, že akce není nijak zdravotnicky a organizačně zajištěna. Svým podpisem také stvrzuješ to, že jsi zcela zdráv a nejsi si vědom ničeho, co by ohrozilo tvůj dobrý zdravotní stav. Každé hory mají svou Horskou službu a téměř všude je signál na přivolání pomoci. Ale pomoc volej až v opravdu nouzové situaci. Ale hlavně a prioritně udělej maximum, aby ses do problému nedostal, a když se do něj už dostaneš, tak udělej maximum pro jeho včasné vyřešení.
OHLAŠOVÁNÍ SE
Jednou denně se ozveš krátkou sms, kterou budeme dávat na web, aby jsme informovali svět, o tom jak se vlastně máš. Je to pro atraktivitu sledování výzvy, a také pro naší kontrolu tvého stavu.
ODSTOUPENÍ Z VÝZVY
Pokud se rozhodneš výzvu opustit, ihned nám tuto skutečnost oznam sms či telefonicky a až dorazíš domu, nezapomeň poslat zpět gps tracker.
PENALIZACE A DISKVALIFIKACE
Za nevědomé zkrácení trasy ti bude udělena časová penalizace. Za vědomé a opakované porušení pravidel může dojít k diskvalifikaci. Ale bylo by to zbytečné, protože jde o zážitek, ne výsledek.
VÝSLEDKY A CENY
Když výzvu dokončíš, v cíli dostaneš finisherské tričko. Závod se nejede o ceny, ale společné vyhlášení proběhne v květnu u Máchova jezera na běžecké akci Mácháč Run Fest 17.5.2025. Není vítěze, ani poraženého. Výsledky budou zveřejněny po skončení výzvy.