Ohlednutí za pátý dnem

Hlásíme se z cíle a checkpointu na 300 km v Jeseníkách z Petříkova. Signál je tu velice sporadický a tak ho honíme různě po okolí a díky tomu nemůžeme nabídnout zajímavé pohybující se obrázky (například famózní lyžařský dojezd Martina Gably).

Noc na hřebenech a to jak Orlických tak Jesenických hor bylo celkem přísná. Pravda, sice nepršelo, ale fičák byl pořádnej. Přes den sníh tál a s větrem nahoře namrzal, takže ladným krokem se moc kráčet ani jet nedalo. Měli jsme obavy hlavně z Kralického Sněžníku, kde to přes noc může být dost nebezpečné. Ale začneme tentokrát odzadu z hřebene Orlických.

Martin Šilhán si své sáňky vytáhl k Masarykově chatě a tam rozbalil bivak. Kde a jak nemáme tušení, ale jistě se mu spalo dobře, protože vyrážel až ráno. Podmínky byly hodně těžký, protože občas se prý jezdilo vodou a všudypřítomné jehličí fungovalo jako dobře namazaný klistr po celé skluznici. Aktuálně se nachází v Mladkově a neměl by si dopřávat zbytečně dlouhý noční odpočinek aby stihl čtvrteční limit 9:00

Matěj Jakoubek táhl dlouho do noci, na lyžích nejel, protože zlomená spravená hůlka už byla pouze zlomená. Nakonec to zapíchl u Haničky. Hanička je pevnost a u ní krytá zastávka a přístřešek. Jakou variantu zvolil nevíme. Hanička asi nakonec nabídla přijatelnou podmínku bivaku, protože vyrážel také později ráno a nyní už se škrábe na Jeseníky směrem k Sněžníku. Na mapě to vypadá jako kousek, ale ve skutečnosti to je dost nepěkná a hlavně náročná dálka. Takže ho čeká nepříjemná bivak cestou, kde to bude těžko říct. Pár provizorních možností cestou je.

To, že je Tomáš Kadlec démon, to už víme. Táhl to nekompromisně přes Jeseníky, přes Sněžník, ignoroval silný vítr, zmrzlý sníh a pod sněžníkem si lehl ve dvě ráno před kapličku kde zabivakoval. Pak osedlal své ski a krátce po poledni jsme ho vítali zde. Tak rychle jako on ještě 300km nikdo nejel, teda spíš šel. Na chatě si dal pivo, polívku a za necelou hodinu vyrážel dál. Neskutečné. Aktuálně se klaní Pradědu a nebude trvat dlouho a opustí Jeseníky. Čím blíže ho poznáváme, tím více se nestačíme divit. Je to správný přírodňák, s jednoduchým vybavením, papírovou mapou, pevnou vůlí na kterého doma čeká dvouletá dcerka a těhotná žena a v práci spousta malých dětí o které se stará. Má za sebou pěšky Kopkových 1000mil, pěšky cestu do Santiaga de Compostela z Plzně, na kajaku do Hamburgu a pak na koloběžce do Španělska a podobně. Respekt.

Martin Gabla v Králíkách krátce odpočinul a zahájil závěrečný útok na cíl. V jednu ráno vyrazil a čekalo ho náročných 45km sem k nám. Když se blížil pod Sněžník tak na něj padla silná únava, motal se a tak musel velice provizorně na půl hodiny si lehnout pouze ve spacáku do sněhu (karimatku neměl). To mu pomohlo, protože pak už mu to táhlo. Jako grand finále dojel na lyžích až k chatě (což znamenalo jízdu po ledu, trávě a asfaltu). Martinovi velice gratulujeme za parádní výkon, který mu zabral 4 dny, 3 hodiny a 51 minut, což je pořádný kvapík.

Trošku nás znejistěl Martin Lazar, protože mu přestal fungovat tracker a díky vlhkosti mu vysadil i telefon. Takže od včerejšího odpoledne jsme o něm neměli skoro žádné zprávy. Náhodou se v Králíkách potkal s Martičkou, ženou Martina Gably, tak nám zavolal jaká je situace, ale díky signálu jsme skoro nic nerozuměli, jen to, že je v pořádku. Od Martičky jsme se dozvěděli, že během necelé půl hodiny vypil sedm půllitrových 14ti stupňových piv a vyrazil vstříc Jeseníkům. Zhruba po osmi kilometrech zabivakoval na odpočívadle aby mohl ráno v 7:30 vyrazit. My jsme dle jeho tempa soudili, že zde bude někdy v brzkém odpoledni. Jenže Martin má problém s okosticemi a tak to vzal regeneračně a šel pomalu. To my jsme nevěděli a tak jsme mu vyrazili v podvečer naproti, ale nic. Tak jsme se vrátili a když jsem si začal obouvat lyže abych ho jel hledat, tak se zjevil. Je v pořádku, v dobré náladě a uvidí jak mu noha dovolí dál pokračovat. Buď vyrazí ještě teď večer a nebo odpočine a půjde dál později. Na trase pak uvidí co mu udělá noha, pravděpodobně zánět okostice.

Toť vše z aktuálního dění zde v Petříkově

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *